Index Native
Jeste li se ikad zapitali što biste nosili da ste rođeni 100 ili 50 godina ranije? Bila su to, dakako, drugačija vremena, no žar za modnim izražavanjem bio je jednak.
Lude dvadesete ili Roaring Twenties stigle su nakon desetljeća obilježenog Prvim svjetskim ratom. Sa sobom su donijele procvat zabave, jazz glazbe i plesova poput charlestona. Društvenim životom i stilom dominirao je Art Deco. Dame su se odijevale u kratke, ravne haljine s niskim strukom, a dominirao je androgini izgled. Kosa je bila ošišana u bob, a nerijetko se nosio cloche šešir.
To je bio flapper stil. Popularizirala ga je francuska dizajnerica Coco Chanel. Njezina mala crna haljina postala je modni temelj i danas nema žene koja ne čuva makar jednu za posebne prilike u svom ormaru. Druga poznata francuska dizajnerica, Jeanne Lanvin, svijetu je predstavila romantičniji stil s voluminoznim suknjama, poznat kao Robe de Style, koji je nudio alternativu androginim krojevima.
Kad su se modni dizajneri zasitili takve mode, na velika vrata ušli su neki novi krojevi i stilovi. Ženska moda 1930-ih podosta je ženstvenija od prijašnje. Dominiraju asimetrični komadi s naglaskom na kosi kroj koji je popularizirala još jedna Francuskinja - Madeleine Vionnet. Haljine su klizile niz tijelo prateći figuru, što je stvaralo dojam elegancije.
Dizajneri su posebno voljeli kreirati komade s otvorenim leđima i tako stvarati senzualne, a sofisticirane haljine.
Hollywood je imao jak utjecaj na modu tog vremena, s filmskim zvijezdama poput Joan Crawford i Marlene Dietrich, koje su postale modne ikone. Novi materijali, poput rayona i najlona, olakšali su proizvodnju odjeće, dok su nadrealistički dizajni, poput haljina kreativnih Else Schiaparelli i Salvadora Dalíja, uveli maštovite i neobične stilove u to doba. Hlače su polako postale dio ženske mode, iako su ih isprva nosile uglavnom za sport ili ispod druge odjeće.
Kasnije se, tijekom i nakon ratnog razdoblja 1940-ih, moda prilagođavala i oponašala vojne uniforme komadima naglašenih ramena i strogim suknjama ispod koljena. Zbog nedostatka materijala popularizirani su novi i oskudniji odjevni predmeti poput bikinija, koji su 1946. godine predstavili Louis Réard i Jacques Heim. Ova pojava u modnom svijetu izazvala je pravu senzaciju.
Na europskoj strani, u Velikoj Britaniji, odjeća s vojničkim detaljima, dizajnirana unutar programa CC41, dominirala je modom tog doba. Tada su praktične postale haljine poput onih iz filma Kitty Foyle. Radi se o haljinama s rukavima i oštrim ramenima na kopčanje do ispod koljena koje su sužene u struku kako bi naglasile figuru. U to doba postale su simbol jednostavnosti i elegancije.
Nakon rata, 1947. godine Christian Dior predstavio je svoj New Look s naglašenim strukom i raskošnim suknjama, čime je označio povratak ženstvenosti i luksuza. Coco Chanel se vraća na scenu 1954. sa svojim prepoznatljivim jaknama i ravnim suknjama, dok Balenciaga uvodi Sack dress, koja donosi jednostavniji izgled.
Odjeća u kojoj su se pojavljivale filmske ikone poput Audrey Hepburn, Grace Kelly i Marilyn Monroe uvelike je utjecala na trendove tog doba. Haljine obložene svjetlucavim šljokicama te dugačke i elegantne s cvjetnim uzorcima iz filmova Sabrina i Muškarci više vole plavuše htjela je svaka žena.
1950-e predstavljaju zlatno doba visoke mode s bogatim, glamuroznim krojevima, no kraj desetljeća i prijelaz u 1960-e donosi jednostavnije i linearne siluete koje najavljuju promjene u modnom svijetu. Mary Quant i André Courrèges svijetu su predstavili mini suknje, simbol buntovništva mladih.
Twiggy, pravoga imena Dame Lesley Lawson DBE, s prepoznatljivim androginim izgledom i naglašenim očima, postala je ikona tog doba.
Velika novost bili su materijali poput vinila, PVC-a i metalika, koji su transformirali tadašnji modni svijet. Paco Rabanne i Pierre Cardin bili su pioniri futurističkog stila inspiriranog svemirom i tehnologijom.
Nakon revolucije i novosti koje su donijela desetljeća prošlog stoljeća, lako je zaključiti da su neki stilovi vječni. Sada se ponovno vraćaju kroz H&M-ovu novu kolekciju koja spaja bogatu povijest mode s modernim dizajnom današnjice.
Ova sezona donosi jednu od najimpresivnijih kolekcija do sada, koja slavi glamur i svestranost dizajna prošlog stoljeća. Svaki komad utjelovljuje ciklus stilova kroz desetljeća, crpeći inspiraciju iz razdoblja od 20-ih do 60-ih godina, a zatim transformirajući te stilove za današnji način života.
Ti tonovi podsjećaju na klasične interijere iz prošlog stoljeća i eleganciju holivudskih diva poput Audrey Hepburn i Grace Kelly. Krojevi su dizajnirani da naglase profinjenost, ali i praktičnost, u duhu klasike na moderan način.
Posebno se ističe pletenina, koja donosi dašak nostalgične jednostavnosti iz 20-ih i 60-ih godina, ali s modernim obratom. Svaki komad priča svoju priču, spaja modu i glazbu, dvije ključne sfere koje su definirale H&M-ovo naslijeđe i kulturni doprinos.
H&M novom kolekcijom oslobađa modu i priprema ju kako bi ju mogao nositi svatko tko poželi odati homage klasici prošlog stoljeća.
Autor: Index Native
Fotografije: Shutterstock
Sponzorirani sadržaj donose Index i H&M u skladu s najvišim profesionalnim standardima.